Przenoszenie gór: wyścig w leczeniu globalnych AIDS

Termin zmiana paradygmatu stał się czymś w rodzaju stereotypu pod koniec XX wieku, ale jest niewielu, którzy będą dyskutować z jego użyciem, aby opisać rewolucję w globalnym myśleniu, która nastąpiła mniej niż pięć lat temu, kiedy społeczność światowa zdecydowała, że to było w rzeczywistości nie jest w porządku, aby ludzie umierali z powodu uleczalnej choroby tylko dlatego, że nie mogli sobie pozwolić na leki, których potrzebowali. W rzeczywistości niewielu ludzi prawdopodobnie myślało, że jest to do przyjęcia, ale świat wydawał się skonstruowany w taki sposób, że tak było. To był paradygmat. Jeśli chorowałeś na cukrzycę, raka, nadciśnienie, ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) lub AIDS i byłeś biedakiem w biednym kraju, po prostu nie mogłeś oczekiwać, że większość znanych skutecznych metod leczenia zostanie udostępniona ty. Chociaż społeczność światowa wcześniej zjednoczyła się przeciwko chorobom epidemicznym i ich przyczynom, a kampania przeciwko ospie była największym zwycięstwem, zawsze istniało poczucie, że wszelkie strategie zdrowotne rozważane do globalnej realizacji musiały czekać, aż pojawią się realistyczne (czytaj, Tanie ) rozwiązanie pod ręką. Podczas leczenia AIDS wielu ludzi miało odmienne zdanie. Po stwierdzeniu, że leki przeciwretrowirusowe mogą przekształcić zakażenie HIV z choroby o gwarantowanej letalności w możliwe do opanowania przewlekłe zakażenie, apel, kierowany przez nieformalną koalicję pozarządowych rzeczników, naukowców i innych, udał się, aby te leki były dostępne dla 90 procent lub więcej osób zarażonych wirusem HIV, które żyją w biednych krajach.
Dokładny moment tej zmiany paradygmatu jest często uważany w 2000 roku na Międzynarodowej Konferencji na temat AIDS, która po raz pierwszy została wystawiona nie tylko w kraju rozwijającym się (w Durbanie, RPA), ale w samym sercu jednej z najbardziej dotknięte obszary na świecie. Odtąd stało się kwestią, kiedy, zamiast tego, czy biedni ludzie mieliby dostęp do leków przeciwretrowirusowych. Odtąd kiedy stało się ile , ponieważ wzajemnie wzmacniająca się kaskada inicjatyw – w tym prywatne darowizny na dużą skalę, dystrybucja tanich kopii leków przeciwretrowirusowych i masowe programy sektora publicznego, takie jak globalne Fundusz – połączyły się, aby wysłać wiadomość, że skuteczne leczenie jest zasadniczo podstawowym prawem człowieka.
W Moving Mountains dziennikarka d Adesky opowiada o tej rewolucji w myśleniu globalnym. Korzystając z serii studiów przypadków z różnych krajów, obejmuje ona rozległe terytorium, zarówno geograficzne, jak i koncepcyjne, oraz raporty na temat jej zaangażowania z wieloma kluczowymi osobami i organizacjami, które były na czele leczenia HIV. D Adesky wyraźnie zna drogę dookoła tego świata i zapewnia przekonujące świadectwo o społecznych i politycznych wyzwaniach, które epidemia ta ujawniła tak wyraźnie w wielu krajach, w tym przemożnej dyskryminacji doświadczanej przez ludzi z zakażeniem wirusem HIV, ryzyko, że kobiety stają przed nie są w stanie negocjować swojego bezpieczeństwa seksualnego i cienko rozciągniętej infrastruktury podstawowej opieki zdrowotnej, która musi stać się pierwszą linią leczenia HIV.
Podejście autorki do każdego kraju zapewnia czytelnikowi żywe obrazy lokalnych uwarunkowań, ale także prowadzi do stopnia rozdrobnienia w tematycznych aspektach jej opowieści
[hasła pokrewne: tętno nitkowate, diacetylomorfina, uchyłek dwunastnicy ]
[hasła pokrewne: ciśnienie osmotyczne, ciśnienie osmotyczne krwi, tętno nitkowate ]